Jelita – Okno na Zdrowie i Chorobę

Jelita, to największa w ustroju człowieka powierzchnia kontaktu ze światem zewnętrznym. To swoisty system kanalizacyjny. Rodzaj i jakość jedzenia wpływa na jego funkcjonowanie, a to z kolei decyduje o jakości naszego życia. Można jednak wydać majątek na zdrową żywność, witaminy, zioła, preparaty bez efektu! Gruba, twarda śluzówka okrężnicy skutecznie uniemożliwi ich wchłonięcie. Cóż pozostaje z kryształowej wody przepuszczonej przez zamuloną rurę kanalizacyjną?

Prosto rzecz ujmując: najlepsze odżywianie może mieć ten sam skutek co najgorsze, jeżeli system usuwania zbędnych produktów, czyli układ wydalniczy naszego organizmu, będzie zablokowany przez gromadzące się, fermentujące i gnijące resztki pokarmowe. Okrężnica w stanie nie oczyszczonym jest jak miasto podczas strajku MPO. Zalegające stosy śmieci i odpadków na ulicach zaczynają wydzielać zapach fermentacji i zgnilizny. To produkty rozkładu powodują wytwarzanie się toksycznych gazów. ” Z upływem czasu jelito grube popada w stagnację (…) zatruwa mózg i układ nerwowy tak, że stajemy się przygnębieni i poirytowani; zatruwa serce tak, że jesteśmy słabi i niespokojni; zatruwa płuca tak, że oddech jest nieświeży; zatruwa organy trawienne tak, że mamy zaburzenia trawienia i wzdęcia; zatruwa krew tak, że cera jest ziemista i niezdrowa. Krótko mówiąc: każdy organ naszego ciała jest zatruty, a więc starzejemy się przedwcześnie, wyglądamy i czujemy się staro, mamy sztywne i bolące stawy, mętne oczy i przyćmiony umysł radość życia zniknęła” fragment raportu przedłożonego przez 60-ciu wybitnych internistów i chirurgów Królewskiemu Towarzystwu Medycznemu Wielkiej Brytanii. Jeśli szeroko pojęta ekologia otaczającego nas środowiska ma docelowo służyć naszemu zdrowiu, zacznijmy od utrzymania w czystości własnego organizmu.

Kiedy mówimy o ekologii osobistej czyli profilaktyce zdrowotnej, warto pamiętać o kilku prostych zasadach, których przestrzeganie sprzyja utrzymaniu wewnętrznej czystości.

Co sprzyja oczyszczaniu przewodu pokarmowego?

Terapia wodna przewodu pokarmowego czyli głębokie płukanie okrężnicy – hydrocolon

Nazywana również głęboką lewatywą jest nowoczesną metodą oczyszczania jelita grubego ze złogów i toksyn, które, jeśli ignorowane, sprzyjają samozatruciu. Podczas aktywnego płukania okrężnica przemywana jest filtrowaną wodą na całej swojej długości aż do wyrostka robaczkowego. Woda wpływa do organizmu cieńszym przewodem, a grubszym odprowadzane są prosto do kanalizacji resztki starych ekskrementów, gazów, śluz, pasożyty, stara żółć itp. Korzystając z zabiegu nie musimy chodzić do ubikacji, przyjmować niewygodną pozycję łokciowo-kolankową. Dzięki temu zabieg jest czysty, higieniczny i niekrępujący.Terapia wzmaga perystaltykę jelit, ułatwia pozbycie się zaparć. Stosowana raz na jakiś czas pozwala pozbyć się przyklejonych do ścianek jelita produktów, które nie uległy strawieniu, a zalegając latami gniją, fermentują zatruwając nasze ciało gazami.

Aktywny styl życia

Celem utrzymania dobrej kondycji psychofizycznej i właściwego tonusu mięśni wskazane są spacery, jazda na rowerze, skoki na trampolinie, gimnastyka mięśni brzucha, ćwiczenia hatha-yogi. Ruch jest niezbędny dla prawidłowego procesu wypróżniania, który potrzebuje aktywnych mięśni brzucha.

Kontrola własnego PH

Jest to pomiar chemiczny zasadowości i kwasowości naszego organizmu oraz, do pewnego stopnia, pomiar jego toksyczności. Najprostszym sposobem robienia pomiaru jest nawilżenie papierka lakmusowego lub uniwersalnego śliną lub moczem. Kolor , na jaki przebarwi się papierek, odpowiada określonej wartości PH. Skonsultuj uzyskaną informację z dietetykiem lub hydrocolonterapeutą. Uzyskasz informacje, jak za pomocą diety, wyrównać PH.

Ograniczenie ilości spożywanych pokarmów

Jeśli podejmiesz się terapii oczyszczającej układ pokarmowy, powinieneś zmniejszyć ilość spożywanych produktów.

Zmiana nawyków żywieniowych

Przede wszystkim zaleca się ograniczenie spożycia mięsa celem zmniejszenia ilości pokarmów kwasotwórczych. Następnie należy ograniczyć ilość zjadanego ziarna zbóż, ziemniaków (również słodkiej odmiany), jako produktów śluzotwórczych, przez 30 dni od momentu zakończenia oczyszczania organizmu. Kolejnym zaleceniem jest wprowadzenie do diety surowych warzyw i owoców (najlepiej ekologicznych). Dieta oparta na surowych produktach roślinnych jest bogata w enzymy trawienne i wspomaga organizm w procesie oczyszczania.

Psyllium (w postaci proszku lub tabletek)

Ten włóknisty środek tworzy po połączeniu z wodą żel. Pomaga w usuwaniu na zewnątrz toksyn i starych złogów z organizmu drogą układu wydalniczego nie drażniąc ścianek okrężnicy. Skutecznie wspiera efektywność terapii wodnej. Osiągalne w gabinecie hydrocolonoterapii we Wrocławiu.

Probiotyki (np.naturalne jogurty)

Jelita potrzebują przyjaznej flory bakteryjnej (probiotyków), aby móc właściwie wypełniać swoje funkcje, jak: niszczenie oraz usuwanie patologicznych mikroorganizmów. Probiotyki mogą również pomóc w przemianie zasadowego środowiska jelita grubego w kwaśne, tym samym zabezpieczając organizm przed utratą elektrolitów podtrzymywanych dzięki obecności bakterii żyjących w środowisku kwaśnym. Szczególnie przyjaznym probiotykiem jest Bifidobacterium infantis.

Elektrolity (np.soki warzywne)

Elektrolity są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania ciała. Minerały zasadowe takie jak: sód, potas, wapń, magnez są potrzebne do usuwania toksycznych kwasów, utrzymania równowagi płynów ustrojowych w komórkach i krwioobiegu, do kontroli PH, do wydzielania hormonalnego, do prawidłowego przewodzenia w układzie nerwowym. Efektywnym i prostym sposobem na dostarczenie elektrolitów alkalizujących jest picie soku z marchwi, buraka i selera w połączeniu z serwatką z koziego mleka, sproszkowanych fig i lecytyny.

Antyoxydanty (np.Citrosept)

Kiedy jelita oczyszczają się ze starych złogów i warstwy starego śluzu, uwalnia się duża ilość toksyn oraz wolnych rodników. Wskazane jest zatem przyjmowanie antyoxydantów. Do polecanych antyoxydantów należą: mleczko ostu, kurkuma, Ginkgo biloba, ekstrakt z nasion grejpfruta (Citrosept), witaminy C, E, B6, bioflavonoidy, koenzym Q10, cynk i chrom.

Unikanie sytuacji stresogennych

Codzienna praca, nawykowy pośpiech, sytuacje rodzinne i wiele innych życiowych doświadczeń mogą sprzyjać powstawaniu negatywnych emocji, które mają duży wpływ na układ wegetatywny. Jeśli mamy nierozwiązany problem psychologiczny, zdarza się, że tłumimy go, jedząc duże ilości pożywienia, podjadając słodycze lub całkowicie się zaniedbując. Uświadomienie sobie swojej sytuacji – to 50% sukcesu. Drugie 50% – to własny wysiłek lub skorzystanie z fachowych konsultacji i wspólne poszukiwanie rozwiązania problemu. Bardzo często się zdarza, że rozwiązanie kryzysu, do którego tak przywykliśmy, że go nie zauważamy, automatycznie przynosi zmianę złych przyzwyczajeń, które pełniły jedynie rolę kompensującą czy ucieczkową od faktycznego jego rozwiązania.

Dzisiejszy stan naszego zdrowia jest efektem podjętych w przeszłości decyzji.
Jeśli jesteś chory, zmień decyzje !!!

Nic się nie zmieniło odkąd Dr John Harvey Kellogg powiedział dwa wieki temu: „90% chorób jest efektem niewłaściwego funkcjonowania jelita grubego.”

Czy uda się nam zamienić własny współudział w chorobie na udział w odzyskaniu zdrowia?

Osoby zainteresowane bliższymi informacjami prosimy o kontakt:

COLONICA
ul. Legnicka 46/47, 53-674 Wrocław
Tel.kom.: +48 602 12 45 60
e-mail: info@colonica.pl